top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMichal Kuthan

Investice: Jakých základních chyb se vyvarovat


Poslední dobou se čím dál častěji potkávám s faktem, že někteří lidé o svých financích moc nepřemýšlí. Konkrétně tedy o tom, jakým způsobem si spořit a vytvářet rezervy.

Jako první bychom se měli vždy dívat, zda máme pojištěna rizika, která nám mohou zabránit pracovat a vydělávat. Nemá opravdu smysl tvořit rezervy bez odpovídajícího pojištění. Při prvních zdravotních potížích pak totiž člověk musí sáhnout na uložené finance a cíl, na který je chtěl použít, je rázem zase o něco dál.

Krokem číslo 2 je vytvoření pohotovostní rezervy. Ta by měla být ve výši ideálně 3-5 násobku měsíčního příjmu rodiny / jednotlivce. Slouží nám k tomu, že "máme kam sáhnout" v případě, že dojde k rozbití pračky, auta, bojleru, kotle, zkrátka - když se něco pokazí.

Pohotovostní rezervou předejdete nákladnému půjčování si na podobné nenadálé náklady formou spotřebitelských úvěrů a zároveň nebudete muset sahat do dlouhodobě uložených financí.

Pohotovostní rezerva by měla být opravdu pohotovostní, tedy okamžitě přístupná. Pro tyto účely velmi dobře poslouží bankovní spořící účty. Doporučujeme Air Bank, nebo Equa Bank, které jsou bez poplatků a nabízí alespoň nějaké zhodnocení. U tohoto druhu financí nám však stejně o zhodnocení příliš nejde.

Ve chvíli, kdy máme vytvořen pohotovostní polštář, dává konečně smysl začít se zaobírat střednědobými a dlouhodobými cíli. Ty mohou být různé a k jejich splnění může vést mnoho cest, o kterých si řekneme zase někdy příště.

Na závěr uvádíme malé shrnutí, čeho se vyvarovat:

- Nespořte, dokud nejste pojištěni - Nespořte bezmyšlenkovitě a bez cíle - Nespořte na důchod, když nemáte pohotovostní rezervu - Vytvořte si pohotovostní rezervu - Opravdu nemá smysl řešit úrok u částek v řádech jednotek a desítek tisíc korun - Když už někam posíláte své peníze, ujistěte se, že neplatíte drahé poplatky

#finance #investice #finančnígramotnost #spoření

36 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page