top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMichal Kuthan

6 důvodů, proč investovat do zlata


1) Zlato je levné, zatímco akcie nikoliv. V lednu 1980 byly akcie z indexu Dow Industrial a cena zlata na stejné úrovni: 800. Nyní, o 37 let později, je Dow nad 21 000 a zlato nad 900 dolary.

2) Vlády umí znehodnotit naše peníze, aby splatily své rekordní dluhy. Vlády mohou tisknout peníze, aby splatily své dluhy. Ale neumí vytvořit zlato. Zásoba papírových peněz může být nekonečná. Ale zásoba zlata je extrémně omezená (říká se, že celá historická produkce zlata by se vešla na basketbalové hřiště Madison Square Garden). A je obtížné ho vytěžit.

3) Vzácné kovy si dobře vedou v dobách velkých mezinárodních konfliktů. Cena zlata byla zafixovaná během první i druhé světové války. Ale cena stříbra například vzrostla o 100 procent v obou těchto válkách. Vlády nakonec tisknou peníze, aby zaplatily války.

4) Zlato by si mělo vést dobře, i když akciové trhy padají. Dokazuje to třeba cena jiného drahého kovu, stříbra, která se víc jak zdvojnásobila mezi lety 1932 a 1936 během Velké hospodářské deprese (hodnota zlata byla fixována). Další medvědí trh byl mezi lety 1968-1980. Stříbro stouplo ze dvou dolarů na vrchol blízký 50 dolarům.

5) Zlato stoupá během inflace i během deflace. Zlato je dobrá ochrana před inflací. Zlato stoupá, jak hodnota dolaru klesá. Ale čemu mnoho lidí nerozumí je, že zlato si povede dobře i při deflaci, když centrální banka sníží úrokové sazby a divoce se tisknou peníze (tvorba inflace), aby se ekonomika dostala z deflační pasti. Vzniklá nejistota zase podporuje investice do zlata.

6) Zlato snižuje investiční riziko v portfoliu. V minulosti zlato inklinovalo k tomu, že se chovalo opačně k akciím. Letělo vzhůru v 70. letech, kdy si akcie počínaly strašně. Když akcie v 80. a 90. letech mířily k novým výšinám, zlato ztratilo polovinu své hodnoty. Držet část svého portfolia ve zlatě může vyhladit fluktuace v portfoliu.

#zlato #investice #inflace #diverzifikace

47 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page