top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMichal Kuthan

Cyklistická sezona je tu: Má cenu pojistit své kolo?


Pěkné počasí a začátek cyklistické sezony s sebou každoročně přináší také zvýšenou aktivitu zlodějů. Ať už jezdíte pravidelně na kole do práce, nebo se vydáte s přáteli či rodinou na výlet, měli byste si na svá kola dávat dobrý pozor. Více než 80% odcizených kol se totiž už ke svému majiteli nikdy nevrátí.

Jak ukazuje následující tabulka, Středočeský kraj je bohužel jedním z nejrizikovějších v celé České republice.

Jízdní kolo lze proti krádeži pojistit dvěma způsoby. První variantou je připojištění v rámci pojištění domácnosti, které v základní variantě kryje běžná jízdní kola.

Druhou možností je pojištění bicyklu v samostatné smlouvě, ke kterému se ubírají většinou majitelé dražších silničních či horských kol, nebo ti, kteří nemají a nechtějí pojištění domácnosti.

Každá pojišťovna má trochu jiné podmínky pro pojištění kola v nebytových prostorech jako jsou sklepy nebo kočárkárny. Všeobecně lze však říci, že nejvyšší možnou jistotu plnění bude mít majitel, jehož stroj bude v uzamčeném prostoru, do kterého nemají přístup ostatní obyvatelé bytového domu.

Důležitá je překonaná překážka

Pokud tedy kolo odcizí někdo, kdo měl přístup do společné kolárny, nebo dveře nebyly řádně zamčené, za ukradené kolo bohužel nedostanete nic. Je tedy důležité, aby policisté do protokolu zanesli informaci o tom, jak k vniknutí do kolárny došlo. S ohlášením na policii a také na pojišťovnu dlouho neotálejte, vše je dobré nahlásit nejpozději do 15 dnů.

Co se týká venkovních míst např. před restaurací, obchodem, nebo u vody, zde platí, že naprostou nezbytností je zámek na kolo. Pojišťovny mají totiž téměř vždy, jako jednu z podmínek plnění tzv. násilné překonání překážky. Tou může být právě zámek. Další základní podmínkou pojišťoven bývá zaparkování Vašeho kola na „místě k tomu určeném“. Zde se má na mysli zpravidla stojánek na kola.

#pojištění #krádež

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page