top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMichal Kuthan

Po telefonu slibují zázračně rychlé výdělky na akciích. Je to utopie


Nedávno mi telefonoval nějaký pán s úžasnou nabídkou, jak přes noc a bez práce vydělám na akciovém trhu balík. Když jsem odpověděl, že spekulacemi se nezabývám a raději investuji do prověřených investičních nástrojů jako jsou podílové fondy a komodity, byl velmi překvapen. Snažil se mě však zapáleným a namotivovaným proslovem přesvědčit ještě dalších 5 minut, ale marně.

Víte, jak se v podobných situacích zachovat a s čím vám vlastně podobní navolávači chtějí učarovat?

Nejčastější záminky, proč vás obchodník po telefonu kontaktuje jsou většinou dvě. První z nich je nová společnost, která bude právě uvedena na burzu a druhou pak blížící se ohlášení hospodářských výsledků nějaké celosvětově známé, na burze obchodované společnosti. Co to tedy pro nás vlastně znamená?

První veřejná nabídka akcií - IPO

Když všeobecně známá společnost poprvé vstupuje na burzu, je to událost. Uvedení akcií mají na starosti zpravidla veliké mezinárodní investiční banky, které k této příležitosti vypráví také poutavý investiční příběh, který má v očích veřejnosti udělat akcie ještě zajímavější. Této příležitosti a příběhu pak využívají brokeři a makléři k tomu, aby potenciální zákazníky na druhé straně telefonní linky zaujali k nákupu daných akcií.

V následující tabulce uvidíte, jak si vedla IPO známých firem a také největší IPO letošního a minulého roku.

Z tabulky je patrné, že přes noc milionářem se zřejmě nikdo z nás díky IPO nestane. A nebude to ani za týden a s pravděpodobně ani za měsíc. Když vám akcie po uvedení na trh přinesou zajímavé výnosy, pak to bude zřejmě na dlouhodobějším horizontu. Pravdou také je, že poté, co odezní horečka kolem IPO, nakoupíte akcii do portfolia pravděpodobně o poznání levněji.

Hospodářské výsledky

Druhou promovanou událostí pro telefonický prodej je chystané zveřejnění výsledků nějaké známé společnosti. To se koná čtyřikrát do roka. Telefonáty pak vypadají nějak takto:

„Znáte společnost Tesla, která vyrábí elektromobily? To je skvělá značka, za posledních 6 měsíců vzrostly její akcie o 50% a to ještě před měsícem oznámili, že půjde do prodeje nový model jejich vozidla. A představte si tu šanci, když pozítří bude společnost Tesla oznamovat, kolik v uplynulém čtvrtletí vydělali. Můžu vám říct, že naši analytici očekávají obrovský výnos a akcionáři vydělají za noc balík. Právě teď je nejvyšší čas ještě koupit nějaké akcie za nižší cenu, ani to tu nestíháme prodávat. Řekněte, chcete na tom taky vydělat?…“

Zde je situace jasná. Jestli je něco na trhu očekáváno a ví to i ten člověk, který vám volá, pak to zcela jistě nebude překvapení ani pro zbytek investorů a na cenu akcií to nebude mít téměř žádný vliv.

Na růstu cen komodit nebo akcií samozřejmě lze vydělat pěkné peníze, ale tyto peníze se nevydělávají sázkou na neopakovatelné jednodenní „příležitosti“. Cesta za nadprůměrným zhodnocením na poli akciových a komoditních trhů je hlavně o dlouhodobém a pravidelném investování.

Až vám tedy v budoucnu bude někdo nabízet skvělou šanci na rychlé zbohatnutí, vzpomeňte si na nás a buď ho s díky odmítněte, nebo nás alespoň kontaktuje a my vám vypracujeme rizikovou analýzu této příležitosti.

#investice #akcie #komodity #burza #IPO

280 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page