Vyhledat
  • Michal Kuthan

Řidiči od ledna zaplatí "pokutu" za každý den bez povinného ručení


Nepojištění řidiči budou mít od ledna opět problém. Česká kancelář pojistitelů od nich bude vymáhat příspěvek za každý den bez povinného ručení. Toto vybírání „pokut“ v roce 2015 poslanci zastavili, zejména pro časté přehmaty. Výzvy k zaplacení tehdy dostali třeba i lidé bez auta.

Garanční fond, z kterého se hradí škody způsobené nepojištěným, nezjištěným či zahraničním vozem, však kvůli tomu přišel o podstatnou část peněz. Výpadek dorovnaly pojišťovny z peněz, které vybraly na povinném ručení.

Podle šéfa České kanceláře pojistitelů (ČKP) Jana Matouška k chybám, které zčásti způsobila nekvalitní data v databázích, už docházet nebude: „Registry se vyčistily od nepojízdných vozidel, a hlavně skončila možnost polopřevodů. Troufám si říci, že chybovost bude velmi nízká, půjde o ojedinělé případy.“

Výši denního příspěvku teprve stanoví ministerstvo financí, bude však vyšší než běžné sazby pojištění. V rámci změn se také sníží takzvaný regres, tedy škody, které může ČKP vymáhat po nepojištěných vinicích dopravních nehod. Bude omezen jednou třetinou způsobené škody, tedy dvě třetiny způsobené škody viníci nehod platit nemusí. Částka má navíc strop ve výši 300 tisíc korun.

Stropy se netýkají případů, kdy někdo způsobí škodu úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či drog. Tam ČKP i pojišťovny vymáhají plný regres.

#pojištění #povinnéručení #ČKP

27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše