top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMichal Kuthan

Kdo je Tencent a proč sledovat jeho akcie?


Není žádným tajemstvím, že v posledních letech dochází celosvětově k růstu ekonomiky a ve vyspělých zemích ke zvyšování blahobytu. S tímto trendem se pojí i rozvoj zábavního průmyslu, a proto k Vám přicházíme s článkem, který Vám představí společnost, o které jste pravděpodobně doposud neslyšeli, ale měla by Vás zajímat.

Fenoménem dnešní zábavy jsou hry, zejména pak hry mobilní a počítačové/konzolové. Nejedná se již jen o činnost obtloustlých brýlatých chlapců zavřených ve sklepě bez světla a sociálního kontaktu, ale o masivně se rozvíjející segment zábavního průmyslu, který proniká do života téměř každého z nás. Není pak divu, že společnosti zabývající se produkcí a vývojem her mohou představovat zajímavé investiční příležitosti.

Pokud jste o společnosti Tencent Holdings Limited nikdy neslyšeli, nemusíte se stydět, neboť se nejedná o veřejně často diskutovanou firmu. O to více překvapí fakt, že na konci roku 2017 byl Tencent pátou největší technologickou společností na světě, kterou překonal pouze Apple, Alphabet (Google), Facebook a Amazon.

Tencent je čínská technologická supervelmoc, která, jako první asijská technologická firma dosáhla hodnoty 500 miliard amerických dolarů. Vlastní jednu z, v Číně, nejpopulárnějších služeb pro zasílání zpráv WeChat, která má téměř jednu miliardu uživatelů. Nad to Tencent působí v oblastech mobilních a počítačových her, sociálních médií a zpráv.

2017: Růst akcií o 115%

Společnost byla založena v roce 1998 a i když operuje zejména v Číně, kanceláře má po celém světě. Předseda představenstva a CEO pan Ma Huateng je aktuálně 17. nejbohatším člověkem na světě.

V roce 2017 společnost zaznamenala raketový růst a cena jejích akcií stoupla o neuvěřitelných 115%. Nyní se zdá, že by Tencent mohl v růstu pokračovat i v tomto roce, neboť oznámili plánovanou koupi 5% podílu v čínském Yonghui Superstores Co Ltd, což je společnost provozující supermarkety v druhé největší ekonomice světa, která je charakteristická svou rostoucí střední třídou.

Dále Tencent Holdings navázala spolupráci se společností Spotify, která provozuje služby v oblasti streamování hudby, kdy si obě společnosti navzájem koupily minoritní akciové podíly, a také vlastní 5% podíl ve společnosti Tesla a plánuje se věnovat autonomním vozidlům.

Šedá eminence herního světa

Na začátku článku jsme zmínili herní průmysl, který v roce 2016 tvořil 47% obratu z 21,9 miliard dolarů, společnosti Tencent Holdings.

Pokud se ve hrách vyznáte alespoň částečně, určitě jste slyšeli o většině titulů a společností, o kterých budeme záhy hovořit, avšak je opět poměrně nepravděpodobné, že jste zaznamenali FPS (first-person shooter) CrossFire. Když se řekne FPS, většina hráčů si vybaví hry jako Counter-Strike, nebo Call of Duty, avšak je překvapivým faktem, že CrossFire je dnes, s 650 miliony registrovanými uživateli a osmi miliony hráči hrajícími souběžně, nejhranější FPS na světě. Zároveň se jedná o druhou nejvýnosnější hru na světě, kterou předběhla pouze League of Legends.

Mezi další zajímavé společnosti a tituly, na kterých holding Tencent profituje, můžeme zařadit již zmíněnou hru League of Legends, která je vyvíjena studiem Riot Games, stoprocentně vlastněným právě společností Tencent. Společnost Supercell, ve které Tencent vlastní většinový podíl zase vyvíjí úspěšné mobilní hry Clash of Clans a Clash Royale, dvě největší mobilní hry na světě co do počtu hráčů.

V roce 2013 Tencent koupilo téměř 50% podíl v Epic Games (Unreal Tournament, Fortnite, Unreal Engine, Gears of War) a ve stejném roce se podílelo na odkoupení podílu Activision Blizzard (Call of Duty, World of Warcraft, Candy Crush, Overwatch), při čemž získalo 25% podíl v této společnosti.

Vývoj ceny akcií společnosti Tencent za posledních 5 let

Společnost Tencent Holding je takovou šedou eminencí, která vlastní podíly v nedozírném množství úspěšných herních a technologických projektů, avšak o svých aktivitách moc nemluví. Herní studia částečně či zcela vlastněna Tencent Holding hovoří o zachování své nezávislosti, kdy Tencent evidentně nezasahuje do běhu věcí, které fungují. Pouze profituje z aktuálních technologických trendů a zajímavými akvizicemi úspěšných a trvale rostoucích projektů si zajišťuje významnou pozici na trhu.

Nedostatek mediální komunikace může být pro řadu potenciálních investorů odrazující, avšak, zejména pro ty, kteří mají blízko k novým technologiím a hrám jsou jména, za kterými Tencent stojí, přesvědčivým důkazem o zajímavosti tohoto investičního titulu.

#investice #akcie #technologie #herníprůmysl #aplikace #IT #Tencent #Čína #Asie

370 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page