top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMichal Kuthan

Návrat ikony. Levi's stylově vstoupil na burzu


​Džínová společnost Levi Strauss & Co. se po téměř 35leté přestávce vrátila na burzu v New Yorku. Na té se již její akcie obchodovaly mezi roky 1971 a 1985, kdy se potomci Leviho Strausse, zakladatele této legendární značky, rozhodli společnost učinit opět soukromou. Na burze přitom společnost získala 50 milionů dolarů, což z ní v té době učinilo jednu z největších primárních nabídek (IPO).

Firma 20. března 2019 oznámila, že primární nabídku stanovila na 17 dolarů za akcii. Původně přitom uváděla, že se cena bude pohybovat mezi 14 a 16 dolary za akcii. Levi Strauss & Co. tak získala v primárním úpisu 623 milionů dolarů.

Akcie amerického výrobce džínového oblečení zakončili první den (21. března 2019) s růstem o 32 procent a uzavřely svou cenu na 22.41 dolarech za kus.

Kořeny společnosti sahají do poloviny 19. století, kdy bavorský imigrant Levi Strauss v době zlaté horečky v Kalifornii otevřel velkoobchod s textilním zbožím. O dvacet let později si nechal spolu s jedním ze svých pravidelných zákazníků patentovat vynález – pracovní kalhoty, které měly kapsy zpevněny kovovými nýty.

​​Když roku 1902 bezdětný Levi Strauss zemřel, přešel jeho majetek do rukou čtyřech synovců. Od té doby značku ovládá rodina Haasů, která si i po březnovém IPO drží 80 procent hlasovacích práv ve společnosti. Haasovi se však vedení firmy nevěnují. Výkonným ředitelem Levi‘s je Chip Bergh, který do funkce nastoupil v roce 2011 a od té doby se mu podařilo značku znovu oživit.

Džíny jsou opět v kurzu

Nyní vstupuje značka Levi’s na burzu v době, kdy jsou americké akcie na maximech a džínové oblečení si opět získává na oblibě. Prodej džínsů se v letech 2017 a 2018 zvýšil o 4,3 % (Euromonitor International). Tržby společnosti Levi Strauss v loňském roce stouply o 14 procent na 5,6 miliard dolarů. Přitom většina pocházela z prodeje pánských džínových oděvů a americký trh se na tržbách podílel 55%.

Zajímavostí ohledně nynějšího stavu společnosti Levi Strauss & Co. je fakt, že ve fiskálních letech 2016, 2017 a 2018 tvořil prodej zboží deseti největším velkoobchodním odběratelům 27–30 % veškerých prodejů. Jelikož společnost nemá uzavřeny dlouhodobé smlouvy s těmito velkoobchody a obchody se provádí na bázi objednávek. Kdyby tak některý z důležitých velkoobchodních partnerů omezil, nebo dokonce zastavil spolupráci s Levi’s, mělo by to značný dopad na jejich finanční kondici.


17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page