top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMichal Kuthan

Jak dlouhodobě vyhrát nad inflací

Inflace je plíživá síla, která pomalu ale jistě ukrajuje hodnotu našich peněz, a které si často nikdo nevšímá, jenže v posledních měsících významně zrychlila a stala se z ní nepřehlédnutelná hrozba. Lidé, kteří mají úspory v bankách, nyní zoufale hledají způsob, jak hodnotu svých peněz ochránit. Nabízí se několik investičních řešení, ke všem je ale potřeba přistupovat obezřetně.

Nejlepší ochranu proti inflaci nabízí komodity, jenže…


Nejlepší třídou aktiv, která spolehlivě chrání proti rychle rostoucí inflaci, jsou komodity. Tedy koš základních produktů jako zemní plyn, ropa, měď, rýže a podobně. Historie nám ukazuje, že právě komodity byly nejvíce rostoucím aktivem v letech, kdy rychle rostla inflace.


Neznamená to však, že by nyní bylo moudré všechny úspory kvůli vysoké inflaci vložit právě do komodit. Komodity jsou extrémně kolísavé. Umí rychle růst, ale také rychle padat. Proto je nutné ke komoditám přistupovat velmi obezřetně – nejlépe si zvolit komodity jako jednu z částí vašeho celkového investičního portfolia.


Komodity se obchodují na komoditních burzách a dnes existují jednoduše dostupné investiční produkty, jako jsou komoditní ETF fondy, které dokáží kopírovat vývoj cen komodit na trzích.

Komodity jako součást portfolia


Využíváme zastoupení komodit v portfoliích, jejichž primárním cílem je ochrana kapitálu. Komodity mají v těchto portfoliích zastoupení maximálně 7,5 % a mixujeme je spolu s dalšími třídami aktiv, jako jsou státní dluhopisy vyspělých zemí, světové akcie a zlato. Takto “vyvážené” portfolio funguje jako tým, protože jednotlivé nástroje se vzájemně vyvažují. Když padají komodity a akcie, rostou dluhopisy a zlato. Důležité je pak portfolio pravidelně rebalancovat a využívat drobných příležitostí, kdy odprodáváte část toho, co zrovna vyrostlo a dokupujete to, co je zrovna levné.Pro dlouhodobé investory jsou nejspolehlivější akcie


Pro investory s dlouhodobými cíli nabízí nejlepší ochranu proti inflaci investice do akcií. Akcie mohou krátkodobě na rostoucí inflaci reagovat negativně, protože se firmám zdražují vstupy. Dlouhodobě jsou ale firmy schopné přenést vyšší ceny vstupů do cen svých

výrobků a služeb a udržovat tím růst svých zisků.


Jak své úspory chránit bezpečně?


Většina lidí chce mít své úspory uložené zejména bezpečně. Proto často drží peníze v bankách na účtech pojištěných státem. V dobách předlužených států a nízkých úrokových sazeb je ale hotovost ten nejhorší způsob, jak chránit své peníze. Pokud chcete dlouhodobě chránit vybudované bohatství, musíte peníze investovat. Neexistuje však univerzální investice, která by byla bezpečná pro každého a pro všechny jeho finanční cíle.


Rozdělte peníze na 3 hromádky


V hotovosti držte jen pohotovostní rezervu nebo částku, o které víte, že ji budete potřebovat v příštích 3 letech. Druhá část úspor vám může sloužit na cíle v příštích 4 až 10 letech – pro ně bude nejbezpečnější dobře vyvážené portfolio s důrazem na širokou diverzifikaci. Součástí takového portfolia budou i zmiňované komodity, dále zlato, akcie, nemovitosti nebo další typy dluhopisů. Pro třetí část úspor, určenou na dlouhodobé cíle za 10 a více let, bude nejbezpečnější investicí portfolio, kde převažují akcie. Takové portfolio bude sice výrazně kolísat, ale dlouhodobě vám dodá potřebný výnos, se kterým nejen porazíte inflaci, ale dosáhnete i významnějšího růstu hodnoty investovaných prostředků.


Najměte si ekonomického poradce


Spravovat svůj majetek podle uvedeného principu 3 hromádek je nyní velmi snadné díky moderním technologiím. Poradci dnes mají k dispozici investiční platformy, které dokáží velmi jednoduše a efektivně investovat a spravovat majetek klienta na základě jeho finančních cílů a preferencí.

69 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page