top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMichal Kuthan

Co všechno zdraží kvůli válce?


Válka na Ukrajině se na české ekonomice začala podepisovat rychleji, než se očekávalo. Ceny pohonných hmot v Česku během jediného týdne vyletěly zhruba o dvě koruny a brzy Češi budou tankovat ještě dráž. Barel ropy se nyní ve světě vykupuje za 126 dolarů, česká koruna navíc postupně oslabuje. Podle ekonomů dochází ke zdražování jak v zemědělském, tak v energetickém sektoru.


Na Ukrajině se válčí druhý týden a už nyní lze ale pozorovat první dopady na českou ekonomiku. Řidiči tankují benzín a naftu za historicky nejvyšší ceny. Strmě letí vzhůru ceny nejen ropy, ale také zemědělských a energetických komodit. V tomto případě ekonomové očekávají, že do problémů by se mohli dostat zejména lidé, kteří nemají zafixované ceny za plyn a elektřinu, a pak také menší dodavatelé energií.


Můžeme říct, že válka má proinflační efekt a podporuje zdražování. Bohužel už před válkou jsme se potýkali s vysokou inflací a teď kvůli válce inflace ještě výrazně vzroste.


Zdražování ropy a tankování


Dramatický je zejména nárůst cen ropy. Nyní se obchoduje za 126 dolarů za barel. Trh s ropou se chová v tuto chvíli panicky a nelze vyloučit, že cena ropy bude dál stoupat.

Zdražování pohonných hmot už řidiči v Česku mohli pocítit. Zatímco obvykle se zpoždění mezi ropným trhem a cenami na čerpacích stanicích pohybuje okolo dvou až tří týdnů, tentokrát ceny vyletěly za pouhých sedm dní.


​Pohonné hmoty zdražily rychleji, než se čekalo. Je to kvůli tomu, že Západ o víkendu uvalil velmi těžké sankce na Rusko, a i když zatím nejsou uvaleny na energetiku, na trzích panuje velká obava, že i na tu nakonec dopadnou. V tomto případě také pumpaři využili situace a nečekali ani na to, až dojdou ty nejstarší zásoby. Už nyní navýšili ceny.


Na rychlý růst cen může mít vliv nejen riziková přirážka, ale také síla české koruny. Během invaze začala koruna prudce oslabovat. Investoři se během ruské invaze raději zaměřují na stabilnější měny. Zatímco ještě 22. února byl kurz české koruny 21,60 za dolar, nyní je to už 23,50 koruny.


Zemědělství a potravinářství


Další výrazné zdražování je možné pozorovat v zemědělském a potravinářském průmyslu, kdy u některých typů produktů vidíme nárůsty cen o desítky procent. Týká se to třeba rostlinné výroby, zejména olejnin a obilovin, kde je nárůst extrémní.


Zdražují také látky potřebné pro výrobu hnojiv, což se promítne nejen do koncových cen zemědělských výrobků, ale může se to projevit i na menší úrodě. V každém scénáři je jasné, že bude docházet ke zdražování potravin a energií, a náklady na život lidí tak výrazně porostou. Pravděpodobně to pocítíme ještě během tohoto roku.

5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page