top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMichal Kuthan

Hypotéky rekordně zdražují


Zájem o hypotéky byl tento rok zatím enormní. Oproti minulým letům se velmi slibně vyvíjela poptávka po úvěrech na bydlení už od samého začátku roku. Absolutní rekord v historii Česka padl v březnu, kdy si lidé podle statistiky hypoindex.cz sjednali za jediný měsíc hypoteční úvěry v celkovém objemu 44,7 miliardy korun. Za první čtvrtletí se objem poskytnutých hypoték vyšplhal na téměř 100 miliard korun. Letos se očekává, že by mohlo být uzavřeno až 400 mld./rok, loni to pro představu bylo cca 254 mld. Jedná se tedy o obrovský nárůst.


Úrokové sazby budou pravděpodobně stoupat


V červenu se zvedly úrokové sazby a budou se stále zvedat. Banky mají naplněné plány a nemají motivaci poskytovat hypotéky levně, protože nadále trvá extrémní zájem, kdy jsou banky zahlcené a klienti podávají nové a nové žádosti o hypoteční úvěry. Když prodají hypotéku za vyšší úrok, chybí motivace zlevňovat.


Tempo zdražování hypoték patří v ČR k jednom z nejrychlejších v EU. Cenu ale vždy určuje poptávka – pokud je u nás aktuálně stále enormní zájem o hypoteční financování, a k tomu se přidává nedostatek nemovitostí nebo jejich extrémně vysoká cena, tak se jedná o ideální recept na zdražování.


Na hypotéku se čeká i dva měsíce


Nápor žádostí o hypotéky dal bankám pořádně zabrat. Doba vyřízení se prodloužila na dvojnásobek a zájemci o úvěr na bydlení si mnohdy museli počkat i dva měsíce. První půlrok byl tedy velmi náročný jak pro žadatele o hypotéku, kteří potřebovali rychle vyřídit hypotéku, tak banky i nezávislé zprostředkovatele hypoték.


Mnoho lidí stále vyčkává s pořízením hypotéky, protože nejsou zajímavé nemovitosti ke koupi. Vyčkávat však nejspíš nemá velký smysl (ani z hlediska nabídky nemovitostí, ani z hlediska poklesu úrokových sazeb), protože pokud bydlí člověk v nájmu, rok až dva strávené v nájemním bydlení mu vymažou úsporu na úrokové sazbě, kterou může klient získat např. až v roce 2023. Navíc je otázka, kdy sazby padnou znovu na úrokové dno (kolem 1,5 %), to může trvat i několik let.


Jak se bude vyvíjet hypoteční trh do konce roku?


Domníváme se, že bude nadále zdražovat a další měsíce budou ve znamení ochlazení zájmu o hypotéky. Vyhrají ti připravení jít online, inovativním a zajímavým způsobem pro klienty, protože digitalizace trhu je nevyhnutelná.

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page