top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMichal Kuthan

Proč strach z pádu trhů není na místě? Pořád se něco děje

Riziková aktiva nevkročila do roku 2022 tou správnou nohou. Celý svět sleduje s napětím hlavně americké akcie – například technologický index Nasdaq má za sebou nejhorší týden od března 2020.


Pádu se dočkávají také mnozí investoři v oblasti kryptoměn. Důvodem je, že se očekává v tomto týdnu zasedání americké centrální banky (FED), který by měl naznačit, jaké plány se v budoucnu uskuteční u zpřísňování měnové politiky v následujících měsících. Centrální banka totiž zřejmě bude zvyšovat úroky z důvodu vysoké inflace.


Klesají ale také evropské akcie. Ty mají od pondělka za sebou nejhorší den od června 2020. Důvodem je napětí mezi Ukrajinou a Ruskem a také obavy ze zásahů americké centrální banky. I z těchto důvodů klesl index STOXX 600 o 3,8 procenta. Největší oslabení zažívají akcie od společností zaměřených na cestování a také technologických společností.


Strach není na místě


Že předchozí odstavce vypadají nepěkně? To sice ano, ale pojďme se podívat na dlouhodobý horizont a jaký měly vliv na zhodnocení jednotlivých tříd aktiv různé historické události.


První ze tří sloupců ukazuje, jak si stály v daném kalendářním roce Akcie, druhý sloupec zobrazuje zhodnocení Dluhopisů a třetí sloupec Pěněžního trhu.


Z galerie je patrné, že v dlouhodobém horizontu se pravděpodobně ani letos neděje nic, co bychom tu již v minulosti nezažily a z čeho by se trhy nedokázaly zotavit.


Zachovejme tedy klid, dodržme investiční horizont a chovejme se jako moudří investoři, kteří při propadech akcie nakupují a ne naopak.


Zdroj: Amundi


27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page